Jak rozwija się Twoje dziecko w 15. miesiącu życia?
Co znajdziesz w tym artykule:
- Dzieci w tym wieku posługują się obiema rękami z podobną zręcznością. Preferencja dla jednej ze stron ciała, tzw. pełna lateralizacja wykształca się dopiero ok. 3.-4. roku życia wraz z wykonywaniem bardziej skomplikowanych i trudniejszych czynności manualnych.
- Maluch chętnie szpera po schowkach i szufladach, wkłada i wyjmuje rozmaite rzeczy. Potrafi złapać i przytrzymać bardzo drobne przedmioty na przykład monety czy koraliki. Nie pozostawiaj drobnych przedmiotów w zasięgu rąk i wzroku swojego dziecka, by nie połknęło lub nie włożyło sobie drobiazgów do nosa lub ucha.
- Twoje dziecko zapamiętuje coraz więcej słów. Niedługo odkryje, że dźwiękiem można świetnie się bawić – naśladować odgłosy zegarka, czy te wydawane przez zwierzęta. Maluch z zainteresowaniem obserwuje otaczający go świat. Podpatruje także relacje między członkami rodziny i chce włączyć się w codzienne rytuały. Dzięki temu nauczy się angażować w życie rodziny i poczuje się jej pełnoprawnym członkiem.
Ekspert radzi
- Jesteś dla dziecka całym światem. W tym okresie swojego życia jest ono szczególnie silnie z Tobą związane. Gdy znikasz mu z pola widzenia myśli, że w ogóle Cię nie ma – nie rozumie jeszcze, że jest to tylko chwilowe.
- Jak sobie z tym radzić? Najlepsza będzie metoda małych kroczków. Na początku zostaw dziecko pod opieką kogoś bliskiego, najpierw na chwilkę, potem na dłuższy czas. Dobrym pomysłem będzie pozostawienie dziecka z opiekunem na placu zabaw, kiedy jego uwaga nie będzie w całości skupiona na Tobie,. Pamiętaj, żeby zawsze informować pociechę o tym, że odchodzisz. Z czasem przyzwyczai się do tego, że nie zawsze jesteś w zasięgu wzroku.
- Dziecko poznaje słowo „nie”. Dziecko zaczyna sprawdzać na co może sobie pozwolić. Dotyczy to zwłaszcza mamy przy której czuje się najbezpieczniej na świecie. Pamiętaj, że konsekwencja to podstawa do okiełznania go. Jeżeli raz dziecku czegoś zabronisz, powinnaś się tego trzymać. Nie ustalaj zbyt wielu zasad – ani Ty ani dziecko ich nie zapamiętacie, ale jeżeli już coś postanowicie – trzymajcie się tego. Jeżeli uznasz, że dziecko czegoś nie może robić oznacza to, że zakaz obowiązuje dzisiaj, jutro, ale również za miesiąc.
Przeczytaj również
Czas na zabawę
Dziecko przeżywa fascynację kredkami i rysowaniem, najchętniej wszystko by pomalowało. Przygotuj swoje dziecko do zabawy związanej z malowaniem – wskaż miejsce – odpowiedni stolik, kartki lub książeczkę – kolorowankę, naucz dziecko trzymać kredki. Zapobiegniesz w ten sposób malowaniu innych miejsc, niekoniecznie do tego przygotowanych (ściany, podłoga, dokumenty itd.). Zabawa powinna być krótka, by dziecko było skoncentrowane na tych czynnościach i nie znudziło się. Jeśli Twoje dziecko wybiera głównie ciemne kolory, nie martw się. W tym wieku maluchy preferują wyraźne, mocne barwy.
Pierwsze kroki ku samodzielności
Dziecko staje się niezależną osóbką. Umie już samo jeść niektóre rzeczy. Jest coraz sprawniejsze ruchowo, co daje mu możliwość eksplorowania nowych terytoriów i zaspokajania swojej ciekawości. Uczy się spędzać czas z innymi, kiedy Ciebie nie ma w pobliżu. Wiele dzieci nie jest już także karmionych piersią i śpi w swoich łóżeczkach. Z jednej strony jest to moment, na który czekałaś z niecierpliwością, z drugiej strony wiele mam odczuwa lekki smutek na myśl o tym, że ich maluch tak szybko dorośleje. To zupełnie naturalne, że towarzyszą Ci sprzeczne uczucia. To samo dzieje się u Twojego dziecka. Jego chęć poznawania otoczenia zderza się z uczuciem niepokoju, kiedy traci Cię z oczu.
Dowiedz się więcej o rozwoju i żywieniu niemowląt po 6. miesiącu życia. Pobierz bezpłatny poradnik