Jak rozwija się Twoje dziecko w 18. miesiącu życia?
Co znajdziesz w tym artykule:
- Chociaż Twoje dziecko już potrafi chodzić, to może mimo wszystko woleć raczkowanie. W ten sposób przemieszcza się pewniej i szybciej, co daje mu komfort i swobodę.
- Zadbaj o kondycję dziecka – wychodźcie na spacery, korzystaj z dobrej pogody, pozwól dziecku wyszaleć się na świeżym powietrzu. Nie rezygnuj ze spacerów w mniej sprzyjających warunkach – nawet w zimie spacer będzie przyjemny, wystarczy, że ubierzesz dziecko odpowiednio do aury.
- Zasób słów jakim dysponuje maluch z każdym dniem się powiększa. Prawdopodobnie niedługo będzie potrafił wyrazić konkretne żądanie. Rozróżnia już części ciała i potrafi wskazać je na obrazku. Zaczyna też komunikować swoje potrzeby fizjologiczne. Jest to dobry moment, aby powoli zachęcać go do korzystania z nocnika.
- Możliwe, że u Twojego dziecka zaczyna się okres buntu. Maluch coraz częściej mówi „nie” i często wyraża złość lub inne silne emocje. Zaczyna określać swoje preferencje, jeśli chodzi o ulubione ubrania czy posiłki. Jeśli podjęłaś inną niż dziecko decyzję, to staraj się przekonać je do swoich racji i bądź konsekwentna.
Ekspert radzi
- Pozwól dziecku się wyszaleć. Czasami może się wydawać, że w domu mieszka mały rozrabiaka, który niszczy wszystko co stanie na jego drodze. To tylko krótki etap, kiedy pełen emocji i ciekawości świata maluch przy okazji sieje chaos i nieporządek wokół siebie.
- Możesz zacząć naukę korzystania z nocnika. Pierwszy etap to poznawanie nowego przedmiotu i wytłumaczenie do czego będzie służył. Najlepiej rozpocząć naukę korzystania z nocnika w tzw. ciepłym okresie (wiosną lub latem) – gdy nie zakładając pieluchy, a tylko majteczki dziecko zauważa, że się zmoczyło. Wysadzaj dziecko (obserwuj jak często siusia i jaki wpływ na to ma ilość wypijanych przez nie napojów). Zachęcaj dziecko do siadania na nocnik, a gdy uda mu się wysiusiać, wyraźnie go pochwal. Pokaż, że dorośli mają duży nocnik, a dziecko mały – kieruj jego uwagę na miejsce korzystania z nocnika, czyli łazienkę.
- Na wszystko przyjdzie czas. Każde dziecko ma swoje tempo przyswajania nowych umiejętności. Odpowiednie zachowanie dorosłego oraz czas poświęcony nauce różnych czynności pozwoli maluchowi szybciej opanować np. korzystanie z nocnika. Maluch może nauczyć się tego nawet około 15. miesiąca życia, czasem potrzebuje więcej czasu i zaczyna używać nocnika między 2. a 3. rokiem życia.
Przeczytaj również
Zabawa, zabawa i jeszcze raz zabawa
Wykorzystaj energię, która rozpiera dziecko. Doskonałą okazją do tego będą zabawy ruchowe, które korzystnie wpłyną na samopoczucie malucha. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, zabierz pociechę na plac zabaw. Zobaczy tam inne dzieci, najpierw będzie się im ciekawie przyglądać, z czasem jednak dołączy do zabawy. Bądź zawsze blisko, aby zapewnić dziecku komfort i bezpieczeństwo. Dzięki temu będzie bardziej otwarte na inne dzieci i bez obaw odda się zabawie. Jeśli dziecko jest nieśmiałe, nie przejmuj się – być może potrzebuje więcej czasu, aby przystosować się do nowej sytuacji.
Zabawy możesz planować także w domu – wystarczy odrobina pomysłowości. Możesz wykorzystać koce lub poduszki, aby zachęcić malucha do ruchu – staną się one ciekawym torem przeszkód.
Spadek apetytu
Niekiedy w tym okresie spada apetyt dziecka. Jest ono tak bardzo zaabsorbowane otaczającym je światem, że jedzenie schodzi na drugi plan. To jeszcze nie powód do niepokoju. Spróbuj zachęcić dziecko do jedzenia przez ozdabianie potraw. Pozwól mu dołączyć do Ciebie w trakcie przyrządzania posiłków – będzie to dla niego doskonała zabawa i nauka. Zadbaj, aby jedzeniu towarzyszyła przyjazna atmosfera. Zwróć szczególnie dużą uwagę na to, aby w diecie malucha znajdowała się odpowiednia zawartość składników odżywczych. Jeśli masz pytania związane z planowaniem jadłospisu dziecka, porozmawiaj z lekarzem, który podpowie, jak karmić dziecko po 18. miesiącu życia.
Dowiedz się więcej o rozwoju i żywieniu niemowląt po 6. miesiącu życia. Pobierz bezpłatny poradnik