W pierwszych dziesięciu tygodniach ciąży z jednej komórki w mózgu powstaje ich aż milion. Od momentu narodzin do 1. roku życia wielkość „supernarządu” zwiększa się dwukrotnie. Po 12. miesiącu życia proces rozwoju mózgu wciąż jest bardzo dynamiczny.
Co znajdziesz w tym artykule:
Dieta dziecka i niezbędne kwasy tłuszczowe
Po narodzinach najlepszym wsparciem dla rozwoju mózgu niemowlęcia jest mleko mamy, które zawiera wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki w odpowiedniej ilości i proporcji. Dopiero w wieku 5 lat mózg osiągnie masę podobną do masy mózgu osoby dorosłej, a do tego czasu potrzebuje odpowiedniego wsparcia, m.in. poprzez prawidłowo skomponowaną dietę. Mleko i produkty mleczne wciąż stanowią ważny element jadłospisu małego dziecka, wraz z pożywieniem Junior powinien otrzymywać niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega 3, w tym kwas alfa-linolenowy, tak ważny dla prawidłowego funkcjonowania i rozwoju mózgu oraz komórek nerwowych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz liczne towarzystwa naukowe zalecają wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka, a następnie po wprowadzeniu innych pokarmów kontynuację karmienia piersią tak długo, jak będzie to odpowiadało dziecku i mamie (rok, dwa lata, trzy lata...). Jeśli mama nie karmi piersią, a mlekiem modyfikowanym, warto pamiętać iż mleka modyfikowane typu Junior pomagają pokryć zapotrzebowanie na składniki ważne w diecie małych dzieci, w tym te wpływające na kształtowanie „supernarządu”.
Pozytywne bodźce dla rozwoju mózgu dziecka
Mózg dziecka rozwija się cały czas, więc aby ten proces przebiegał harmonijnie, dziecko potrzebuje odpowiednich warunków do codziennego funkcjonowania. Okazywanie czułości, pielęgnowanie, wspólnie spędzony czas i pozytywne doświadczenia wspierają kształtowanie mózgu i komórek nerwowych. Z drugiej strony stały rytm dnia i codzienne rozmowy pozwolą Juniorowi czuć się bezpiecznie i przyzwyczaić się do regularności. Warto rutynę urozmaicać też różnego rodzaju edukacyjnymi i angażującymi grami. Nie muszą być one drogie, ale mogą być to zabawy z wykorzystaniem różnych przedmiotów, również tych codziennie używanych w domu. Pomoże to budować jego uwagę, koncentrację i wyobraźnię, a aktywności z rówieśnikami sprawią, że będzie on panował nad emocjami i uczył się empatii. Każda zabawa jest bowiem dla dziecka okazją do nauki nowych umiejętności.
Przeczytaj również
Zachęcanie dziecka do pomocy
Kiedy rodzice są zajęci codziennymi obowiązkami, małe dziecko często musi bawić się samo lub spędza czas przed telewizorem czy z urządzeniem elektronicznym. Powoduje to u niego zawieszenie i nie angażuje zmysłów ani nie zmusza do myślenia. Właśnie dlatego warto angażować Juniora do codziennych prac, aby poczuł się on potrzebny. Może coś potrzymać, przynieść, podać. Jeśli samo zaproponuje pomoc, warto zawsze chętnie z niej skorzystać. Należy też zawsze podziękować dziecku za zaangażowanie. To sprawi, że poczuje się ono bezpiecznie i będzie zadowolone. Dziecko uczy się poprzez naśladowanie starszych, dlatego nawet, jeśli nie może on wykonać jakiejś pracy, może próbować ugotować obiad w swojej zabawkowej kuchni lub pobawić się w dom, naśladując zachowania rodziców.