Noworodki już w pierwszej dobie życia przechodzą przesiewowe badanie słuchu. Wykonuje je się w celu wykrycia niedosłuchu, zbadania rodzaju wady i podjęcia leczenia.
Co znajdziesz w tym artykule:
Już teraz masz wpływ na przyszłość Twojego dziecka. Kształtujesz ją jeszcze przed poczęciem, dbając o zdrowie Twoje i partnera. Następnie troszczysz się o żywienie i styl życia podczas ciąży. Po urodzeniu dziecka z miłością i oddaniem wspierasz jego prawidłowy rozwój, bo wiesz doskonale, że przyszłość Twojego dziecka zaczyna się już dziś
Większość wad słuchu nie jest wrodzona i pojawia się później. Jak można zaobserwować, czy słuch dziecka rozwija się prawidłowo i jakie objawy powinny nas zaniepokoić?
Na co zwrócić uwagę
W pierwszych sześciu miesiącach życia dziecka zauważenie istotnych objawów wady słuchu jest trudne, bo wtedy wydawanie dźwięków jest czynnością odruchową.
Jednocześnie właściwa diagnoza w pierwszych półroczu ma decydujący wpływ na rozwój językowy. Dla uszu nowonarodzonego dziecka nawet głośno nastawione radio może być niebezpieczne.
Przy intensywnych wrażeniach kształtujący się zmysł słuchu ogranicza pole słyszalności, by obronić mózg dziecka przed nadmiernym pobudzeniem. W konsekwencji dziecko gorzej słyszy.
By ocenić, czy słuch Twojego dziecka rozwija się prawidłowo, zwróć uwagę na takie symptomy, jak:
- dziecko nie przekręca główki w stronę, z której dobiegają dźwięki, przede wszystkim Twój głos,
- dziecko jest nienaturalnie ciche lub hałaśliwe,
- dziecko nie naśladuje dźwięków z otoczenia np. po 8. miesiącu życia nie powtarza sylab (nie gaworzy),
- brak reakcji u rocznego dziecka na swoje imię.
Zwracaj uwagę na infekcje
U niemowlęcia nos, gardło i ucho środkowe umiejscowione są bardzo blisko siebie. Dlatego nawet zwykły katar może zapoczątkować infekcję uszu. Zalegająca w uchu wydzielina śluzowa ma wpływ na pogorszenie słuchu dziecka.
Zwracaj uwagę na różne sygnały występujące u dziecka, które mogą być objawem infekcji uszu:
- ból ucha,
- bezsenność,
- dziecko jest niespokojne,
- dziecko ma zaburzony rozwój mowy.
Rodzice dzieci często zapadających na zapalenia uszu, zwłaszcza w okresie wczesnodziecięcym, mogą obawiać się o późniejsze powstanie niedosłuchu zwłaszcza w okresie wczesnodziecięcym. Warto wtedy, by dziecko było pod stałą opieką specjalisty, który kieruje na dodatkowe badanie audiologiczne.
Pamiętaj, by pediatra zawsze badał słuch dziecka podczas wizyty kontrolnej po infekcji górnych dróg oddechowych albo chorobie zakaźnej.
Stany zapalne ucha mogą uszkodzić słuch
Starsze dzieci często wkładają sobie do ucha małe przedmioty, np. koraliki czy guziki, które mogą podrażnić błonę śluzową. Wywołują wtedy stan zapalny ucha, który może doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia słuchu. Pamiętaj, że jeżeli zauważysz w uchu krew lub inny płyn, natychmiast idź do lekarza. W przewodzie słuchowym może utworzyć się skrzep, który prowadzi do zapalenia ucha, a w konsekwencji do pogorszenia słuchu.