Ulewanie u niemowlęcia zarówno karmionego piersią, jak i mlekiem modyfikowanym, jest czymś naturalnym i najczęściej nie powinno być powodem do zmartwienia.
Co znajdziesz w tym artykule:
By pomóc dziecku, które ulewa, konieczna może być zmiana w sposobie i technice karmienia.
Dziecko ulewa zazwyczaj zaraz po posiłku, choć zdarza się to nawet po godzinie od karmienia (pokarm ma wtedy konsystencję zsiadłego mleka i kwaśny zapach). Niektóre niemowlęta ulewają sporadycznie, inne niemal przy każdym posiłku. Czasem jest to zaledwie odrobina, innym razem możesz odnieść wrażenie, że dziecko ulało niemal wszystko, co zjadło.
Główną przyczyną ulewań może być zbyt szybki wypływ pokarmu z piersi lub butelki jak również zbyt obfity posiłek
Jeśli ulewania nie wpływają na prawidłowy przyrost masy ciała i dziecko dobrze się rozwija, nie ma powodów do niepokoju. Dolegliwość ta mija wraz z dojrzewaniem niemowlęcia i jest jego naturalnym etapem.
Jeśli ulewania mają wpływ na rozwój dziecka, a mama nie karmi piersią, lekarz może zalecić wprowadzenie specjalistycznego mleka modyfikowanego typu AR (mleko na ulewanie u niemowląt) lub preparatu mlekozastępczego (gdy przyczyną ulewań jest alergia lub podejrzenie alergii na białko mleka krowiego).
Jak odróżnić wymioty od ulewania?
Ulewania wywołują niepokój rodziców, którzy mogą je mylić z wymiotami. O ile ulewania są związane z przejściowym etapem rozwoju układu pokarmowego niemowlęcia, o tyle wymioty to symptom złego samopoczucia dziecka.
Wymioty to gwałtowne, odbywające się pod wpływem skurczów, oddawanie pokarmu. Wymiotujące dziecko jest przestraszone i najwyraźniej coś mu dolega. Tymczasem, kiedy dziecko ulewa, pokarm wypływa powoli z buzi cienką strużką i szybko przechodzi, a najedzone dziecko nadal jest pogodne.
Dlaczego dziecko ulewa po karmieniu – możliwe przyczyny
Niedojrzałość górnego odcinka układu pokarmowego to główna przyczyna ulewań. Zbyt słaby mięsień dolnego zwieracza przełyku nie jest w stanie zamknąć drogi pomiędzy przełykiem a żołądkiem i pokarm cofa się, wypływając ustami. Dzieje się tak najczęściej w pierwszych miesiącach życia dziecka.
Zbyt szybki wypływ pokarmu z piersi lub butelki. Jeśli dziecko nie nadąża z przełykaniem mleka lub ma nieodpowiedni smoczek, może przy okazji ssania połykać powietrze, które po uniesieniu dziecka (aby mu się odbiło) cofa się z żołądka razem z częścią pokarmu.
Zbyt obfity posiłek – porcja mleka zjedzona naraz może nie zmieścić się w malutkim żołądku. Jeśli dziecko otrzymuje mleko modyfikowane, powodem może być podanie zbyt dużej porcji mleka.
Jak zapobiegać ulewaniu?
- Stosując odpowiedni sposób karmienia, możesz złagodzić ulewania pokarmu. Pomocny może być także wybór odpowiednich akcesoriów do karmienia.
- Jeśli karmisz piersią, odciągnij najpierw nadmiar pokarmu, by ułatwić dziecku rozpoczęcie ssania.
- Dbaj o komfort karmienia. Pośpiech przy ssaniu sprawia, że dziecko połyka duże ilości powietrza. Zadbaj, by dziecko mogło jeść spokojnie, nie było rozdrażnione i nie płakało.
- Wybierz właściwą pozycję. Najlepiej, gdy dziecko ssie pierś w pozycji półleżącej (powinno być odchylone o mniej więcej 30 stopni).Jeśli karmisz butelką, wybierz butelkę antykolkową, dzięki której dziecko nie będzie połykać zbyt dużej ilości powietrza podczas ssania.Pamiętaj, że ulgę przynosi odbijanie. Nawet podczas jednego karmienia możesz kilka razy zrobić przerwę, by dziecku się odbiło.
- Po karmieniu odczekaj chwilę, zanim położysz dziecko do łóżeczka. Przez ten czas podtrzymuj je w pozycji pionowej.Ułóż odpowiednio dziecko w łóżeczku. Nie kładź dziecka na wznak. Najedzone niemowlę powinno leżeć tak, by jego główka i plecy znajdowały się nieco wyżej niż reszta ciała. Dobrą pozycją jest też pozycja na boku.
- Unikaj przewijania i przebierania najedzonego niemowlęcia. Takie czynności mogą powodować uciskanie brzuszka, a w efekcie ulewanie pokarmu. Jeśli już musisz to zrobić, obchodź się z dzieckiem delikatnie i odpowiednio lekko dopnij pieluszkę bądź ubranka.
Przeczytaj również
Co robić, gdy mimo Twoich starań dziecko nadal ulewa?
Jeśli karmisz piersią, możesz zastosować preparat zagęszczający pokarm, który dodaje się do odciągniętego mleka lub przygotowuje się z niego odpowiednią papkę do podania niemowlęciu bezpośrednio przed karmieniem.
Jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym i niepokoją Cię nadmierne ulewania dziecka, porozmawiaj z pediatrą o możliwości podawania mu specjalistycznego mleka modyfikowanego typu AR (mleka na ulewania u niemowląt). Takie mleko zawiera dodatek zagęszczający, np. w postaci mączki chleba świętojańskiego, który sprawia, że pokarm łatwiej zatrzymuje się w żołądku dziecka. Mleko typu AR lekarz może zalecić, jeżeli z powodu ulewań niemowlę zbyt wolno przybiera na wadze.
Zanim sięgniesz po preparat zagęszczający, skonsultuj się z pediatrą.
Czy to przypadkiem nie alergia na mleko?
Jeśli Twoje dziecko ulewa po każdym posiłku, można podejrzewać, że ma alergię na białka mleka krowiego.
Jeżeli do tego zaobserwujesz inne charakterystyczne objawy, np. skórne, a dodatkowo dziecko jest obciążone alergią dziedzicznie (w rodzinie występowały już alergie), poradź się lekarza. Specjalista może zalecić Ci:
- dietę wykluczającą potencjalne alergeny – jeśli karmisz piersią,
- zastosowanie na próbę preparatu mlekozastępczego na około 2 tygodnie – jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym.
Kiedy ulewania mijają?
Ulewania najczęściej ustępują naturalnie około 4.-6. miesiąca życia, ale mogą utrzymywać się nawet do pierwszych urodzin. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zawsze warto porozmawiać o nich z lekarzem, by uniknąć niepotrzebnych zmartwień i cieszyć się tym, jak Twoje dziecko rośnie i rozwija się z każdym dniem.