6-tydzien-ciazy.png

6. tydzień ciąży

W 6. tygodniu możemy uwidocznić ciążę w badaniu ultrasonograficznym, a także zobaczyć bijące serduszko dziecka.

Wybierz tydzień ciąży:

2 min
26.11.2021

Zmiany w Twoim organizmie

Przyszłe mamy stają się bardziej wyczulone na zapachy. Zdecydowanie zmniejsza się szybkość opróżniania żołądka, co powoduje uczucie zalegania pokarmu w żołądku.

W szóstym tygodniu ciąży dają często znać o sobie nudności i wymioty. Nie są to koniecznie poranne dolegliwości – mogą one towarzyszyć ciężarnym przez cały dzień. Dodatkowo mogą pojawić się zaparcia – to za sprawą działania progesteronu, którego stężenie w organizmie kobiety mocno wrasta w trakcie ciąży.

Rozwój dziecka

  • Pomiędzy 21. a 28. dniem od zapłodnienia, czyli w czasie 6. tygodnia ciąży, ma miejsce proces zamykania się cewy ośrodkowego układu nerwowego, która następnie przekształci się w mózg i kręgosłup dziecka. Zaburzenia tego procesu są powodem wystąpienia zespołu wad ośrodkowego układu nerwowego, czyli np. rozszczepu kręgosłupa u płodu.
  • Powyżej skończonego 5. tygodnia ciąży w badaniu USG musimy zaobserwować pęcherzyk ciążowy, tzw. GS (ang. gestational sac). Pęcherzyk ciążowy to po prostu ciemna plamka w środku jamy macicy. Jest ona otoczona białą obwódką. Pęcherzyk ciążowy na tym etapie ciąży ma średnicę około 10 mm i rośnie z prędkością ok. 1 mm na dobę. W środku pęcherzyka ciążowego możemy zaobserwować YS (ang. yolk sac), czyli pęcherzyk żółtkowy. Jest to drobna kulka z płynem w środku, która stanowi zbiornik pożywienia dla rozwijającego się zarodka. Jeśli jesteś w ciąży bliźniaczej, w USG będą widoczne dwa pęcherzyki ciążowe lub jeden pęcherzyk ciążowy, ale z dwoma pęcherzykami żółtkowymi.
ciaza-6-tydzien-wczesna-ciaza (1).jpg
ciaza-6-tydzien-wczesna-ciaza (1).jpg

  • Pod koniec szóstego tygodnia ciąży pojawia się możliwość uwidocznienia zarodka wraz z jego bijącym serduszkiem. Serduszko zarodka początkowo bije z częstością ok. 60-90 uderzeń na minutę, a po szóstym tygodniu ciąży przyspiesza do nawet 180 uderzeń na minutę.
  • Zarodek pod koniec 6. tygodnia ciąży mierzy zaledwie ok. 2 mm długości – to wielkość mniejsza niż ziarno ryżu! Przy takiej wielkości zarodka dość trudno jeszcze zobaczyć jego poszczególne części ciała, ale zarodek ma już na tym etapie wyodrębnione rączki i nóżki. 

Porady dla przyszłej mamy

  • Pamiętaj, aby w razie pozytywnego wyniku testu ciążowego rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego (jeśli nie zaczęłaś go przyjmować do tej pory). Profilaktyczne stosowanie kwasu foliowego redukuje o ok. 70% ryzyko wystąpienia wady ośrodkowego układu nerwowego u dziecka.
  • Na najbardziej uporczywe dolegliwości ciążowe, czyli nudności, pomocny jest imbir – możesz go spożywać jako dodatek do herbaty lub ssać pastylki z imbirem czy jeść ciastka z jego dodatkiem. Pamiętaj, aby jeść regularnie, co 3-4 godziny: 2 główne posiłki i 3 mniejsze w ciągu dnia. Pierwszy posiłek poleca się spożyć przed wstaniem z łóżka (przed pionizacją ciała).
  • Może się zdarzyć, że zauważysz u siebie delikatne plamienie z dróg rodnych – nie musi ono oznaczać nic złego. Warto jednak mieć potwierdzoną żywą ciążę wewnątrzmaciczną – jeśli do tej pory nie miałaś wykonanego USG, powinnaś zgłosić się na takie badanie. 

Oceń ten artykuł: