Dowiedz się więcej na temat jego rozwoju w 11. tygodniu ciąży.
11. tydzień ciąży: Zmiany w Twoim organizmie
Być może zauważyłaś już, że dotychczas pasujące na Ciebie spodnie zaczynają być nieco ciasne. Możesz powoli zaobserwować lekkie uwypuklenie w dole brzucha - twoja macica rośnie z tygodnia na tydzień. Bliskie sąsiedztwo pęcherza moczowego (jest on tuż przed macicą) powoduje konieczność częstszych wizyt w toalecie – będziesz szybciej odczuwać parcie na pęcherz.
Twoją uwagę może zwrócić też fakt, że na nogach i piersiach w formie błękitnych wstęg uwidaczniają się naczynia żylne. Nie ma powodu do niepokoju! Rozwijająca się ciąża sprawia, że krew w Twoich żyłach krąży szybciej, a także jest jej więcej – to wszystko po to, aby zapewnić Twojemu dziecku optymalny rozwój.
Być może w 11. tygodniu ciąży odczujesz zawroty głowy – nie jest to nic niepokojącego i ma związek ze zmianami naczyniowymi w Twoim organizmie.
Powoli odpuszczają występujące dotychczas nudności i znikają wymioty – wraca Ci apetyt i zaczynasz być bardziej radosna!
11 tydzień ciąży: Rozwój dziecka
W 11. tygodniu ciąży dziecko osiągnęło już długość ok. 4 cm (bez nóżek)! Wielkością przypomina teraz morelę. Co już potrafi i jak się rozwija?
- Dziecko chętnie przybiera wyprostowaną pozycję z wyciągniętymi nóżkami – lubi nimi kopać, ale przyszła mama jeszcze nie czuje ruchów dziecka – już niedługo na pewno się to zmieni!
- Nie rozróżnia jeszcze dnia ani nocy i nie ma wykształconych oczu. Powieki ma zamknięte, ale pod nimi rozwija się już gałka oczna – tworzy się np. tęczówka.
- Są już widoczne maleńkie uszka.
- Mnożą się komórki węchowe.
- Zaczynają się mineralizować tkanki, które będą tworzyć szkielet kostny.
- Na skórze dziecka zaczyna pojawiać się meszek płodowy. Skóra zaczyna grubieć, pojawiają się w niej receptory odpowiadające za zmysł dotyku. Kształtują się także zawiązki paznokci.
11 tydzień ciąży: Porady dla przyszłej mamy
Wiele przyszłych mam martwi się o swoja masę ciała w czasie ciąży. Ile można przytyć w ciągu tych 9. miesięcy?
Wbrew pozorom, ciężarna nie zawsze powinna przybrać na wadze. O tym, ile można przybrać na masie ciała przez kluczowe 40 tygodni ciąży, decyduje nasz wskaźnik BMI (ang. Body Mass Index) jeszcze sprzed ciąży. Jest to międzynarodowy wskaźnik masy ciała. Obliczamy go następująco (pomiarów dokonujemy na początku ciąży):
(masa) dzielona na (wzrost w metrach podniesiony do potęgi²)
Normy BMI i zalecane zmiany masy ciała w ciąży:
- BMI poniżej 18,5 kg/m², czyli niedowaga – można przytyć przez całą ciążę dodatkowe 15-18 kg,
- BMI 18,5 do 25 kg/m² to prawidłowa masa ciała – można przytyć w ciąży w granicach 11-15 kg,
- BMI 25-30 kg/m² to nadwaga – można przytyć nie więcej niż 10 kg,
- BMI powyżej 30 kg/m² – ten stan nazywamy otyłością – można przybrać przez całą ciążę nie więcej niż 7 kg,
- BMI powyżej 40 kg/m² to otyłość patologiczna – zalecana jest redukcja masy ciała w ciąży.
Nieco inaczej jest oczywiście w ciążach bliźniaczych lub o większej krotności. Na każde dziecko liczymy dodatkowo ok. 6 kg (płyn owodniowy w ciąży bliźniaczej to dodatkowe ok. 2 kg, drugie łożysko – 1 kg, dziecko – ok. 3 kg).
Zalecenia dietetyczne na czas ciąży możemy podsumować w jednym zdaniu: Mamy – jedzcie dla dwojga, nie za dwoje!
Pamiętaj przyszła mamo, że w czasie ciąży uprawianie seksu jest bezpieczne.
W przyszłym tygodniu czeka Cię wykonanie usg płodu oraz wizyta u lekarza. Na tę wizytę polecamy wykonać badanie moczu. Pozostałe badania są zalecane wg indywidualnych potrzeb.