Kobieta lezy na lozku majac odruchy wymiotne

8. tydzień ciąży

Twoje dziecko w 8. tygodniu ciąży ma długość zaledwie 15 mm i zaczyna przypominać ludzką postać. Chowa się ogonek, dzięki któremu był porównywany do konika morskiego.

Wybierz tydzień ciąży:

2 min
26.11.2021

Zmiany w Twoim organizmie

Większość kobiet w ósmym tygodniu życia skarży się na chroniczne zmęczenie, bóle głowy i bóle w podbrzuszu. Jeśli dolegliwości są uciążliwe, możesz wziąć doraźnie lek przeciwbólowy lub rozkurczowy. Pamiętaj jednak, że przyjmowanie nie wszystkich leków jest bezpieczne w trakcie ciąży i żadnego z leków nie powinnaś stosować bez konsultacji lekarskiej.

Niektóre ciężarne dostrzegają u siebie wyostrzenie zmysłów. Możesz mieć także problemy z zaparciami – pamiętaj o diecie bogatej w błonnik. W razie uporczywych dolegliwości porozmawiaj na ten temat z lekarzem prowadzącym ciążę.

W wyglądzie zewnętrznym jeszcze nie widać powiększonego brzuszka – macica w tym momencie ma wielkość dużej pomarańczy. Twoje ubrania mogą jednak stawać się już nieco bardziej obcisłe. Będzie to szczególnie wyrażone u mam będących w ciąży bliźniaczej. 

Rozwój dziecka

  • Dziecko przypomina teraz swoim wyglądem ziarno fasolki i cały czas rośnie. Na tym etapie pojawiają się u niego zawiązki zębów. Trwa proces kształtowania się rysów twarzy i noska, a oczy zabarwiają się pigmentem. Serce dziecka jest w 8. tygodniu ciąży nieproporcjonalnie duże – zajmuje ponad połowę szerokości klatki piersiowej. Można także zaobserwować już zawiązki paluszków u dłoni i stópek. 
ciaza-8-tydzien-zarodek (1).jpg
ciaza-8-tydzien-zarodek (1).jpg

  • Kręgosłup zarodka to wciąż mała cienka igiełka. Pojawiły się już mięśnie i kształtują się stawy. Rozwija się u niego system nerwowy. Kształtuje się błędnik, czyli część ucha wewnętrznego, która będzie odpowiadać za utrzymanie równowagi w dalszym życiu. W czasie badania USG można już zaobserwować pojedyncze sporadyczne ruchy zarodka – wyginanie tułowia. Na skoordynowaną pracę rączek lub nóżek jest jeszcze jednak za wcześnie. Ruchy są tak delikatne, że na razie nie możesz ich wyczuć.
  • Mimo że nie poznasz jeszcze płci swojego maleństwa, 8. tydzień ciąży to etap, kiedy różnicują się narządy płciowe dziecka.

Porady dla przyszłej mamy

Z pewnością jesteś już po pierwszej wizycie u ginekologa. Zapoznaj się z zalecaną listą badań, które powinnaś wykonać na tym etapie ciąży:

  • Grupa krwi – nie popadaj w panikę, jeśli masz grupę ujemną, a ojciec dziecka dodatnią. Jest to układ grupowy krwi, który może być powodem wystąpienia konfliktu grupowego, ale dopiero w następnej ciąży. O konflikcie świadczy obecność przeciwciał, które są rutynowo sprawdzane w czasie oznaczania grupy krwi. Więcej informacji na ten temat uzyskasz u swojego lekarza prowadzącego ciążę.
  • Morfologia krwi – to badanie powtarza się dość często w ciąży, nawet na każdą wizytę ginekologiczną.
  • Mocz (badanie ogólne) – to badanie zaleca się wykonywać na każdą wizytę kontrolną.
  • Badania w kierunku chorób zakaźnych – wirusowego zapalenia wątroby typu B i C (antygen HbS oraz przeciwciała anty-HCV), przeciwciała przeciwko toksoplazmozie, różyczce, cytomegalii, odczyn na kiłę oraz test przesiewowy w kierunku HIV.
  • TSH – badanie w kierunku zaburzeń tarczycy, które wykrywa np. niedoczynność tarczycy, często spotykaną u kobiet w wieku rozrodczym.
  • glukoza – badanie w kierunku ewentualnej cukrzycy.

Na te badania powinnaś zgłosić się na czczo, tj. bez picia i jedzenia od co najmniej 8 godzin. 

W czasie wizyty lekarskiej u ginekologa będziesz miała także pobrane badanie cytologiczne, o ile nie miałaś wykonanego takiego badania w ciągu ostatniego pól roku. Niekiedy rezygnuje się z pobrania cytologii na wizycie, jeśli np. obserwujemy plamienie z dróg rodnych.

Kolejna wizyta ginekologiczna odbędzie się dopiero za ok. 4 tygodnie. Z taką częstością będziesz odwiedzała ginekologa w czasie ciąży, o ile nie wystąpią żadne niepokojące dolegliwości.

W ósmym tygodniu ciąży zapewnij sobie dodatkowo możliwie dużo relaksu i wypoczynku, również aktywnego i na świeżym powietrzu. Skonsultuj się z lekarzem, czy i jaki rodzaj aktywności fizycznej możesz teraz podejmować. Postaw na bezpieczny sport, taki jak pływanie, joga, taniec czy gimnastyka dla ciężarnych. Zrezygnuj ze sportów, które mogą prowadzić do urazów oraz z tych, które wiążą się z dużym wysiłkiem fizycznym. Dbaj o właściwą dietę.

Oceń ten artykuł: