Kobieta w zaawansowanej ciazy trzyma sie za brzuch

38. tydzień ciąży

Rozpoczynasz 38. tydzień ciąży. Twoja ciąża od tego momentu jest już ciążą donoszoną. Mimo, że do wyznaczonego terminu porodu masz jeszcze trochę czasu, być może już teraz Twoje dziecko będzie chciało przyjść na świat.

Wybierz tydzień ciąży:

2 min
01.08.2022

38. tydzień ciąży – zmiany w Twoim organizmie

Na pewno wyczekujesz już porodu. Twoje dziecko może już wkrótce zawitać na świecie, a Ty musisz wiedzieć, w jaki sposób rozpoznać objawy porodu. Niepokój związany z wyczekiwaniem na pierwsze oznaki porodu towarzyszy niemal wszystkim przyszłym mamom.

Do objawów świadczących o zbliżającym się porodzie należą: • wyraźne obniżenie brzucha – na kilka godzin, a czasami nawet dni przed porodem następuje obniżenie macicy. Główka dziecka schodzi do kanału rodnego i przygotowuje się do przyjścia na świat; brzuch mniej naciska na przeponę co ułatwia oddychanie a bardziej uciska na pęcherz moczowy co sprawia że mama może zacząć mieć nietrzymanie moczu czy odczuwać rozpieranie w okolicy krocza; • odejście czopa śluzowego – jeśli zauważysz dużą ilość śluzu wydobywającą się z pochwy, oznacza to, że nastąpiło odejście „korka”, który chronił dziecko przed infekcjami. Czop może mieć również lekko różowy odcień; czop śluzowy może się odejść nawet na kilka dni przed porodem; • ból pleców i ud – tępy ból w pachwinach i kręgosłupie zwiastuje, że głowa dziecka wstawiona do kanału rodnego uciska nerwy. Możesz odczuwać dyskomfort podobny do bólu podczas okresu.

38. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W tym momencie przeciętne dziecko waży już ponad 3 kg i ma min. 50 cm długości. Jeśli jesteś drobnej budowy ciała, może ważyć nieco mniej, ale powinno osiągnąć masę co najmniej 2,5 kg. Jeśli dziecko nie przekroczyło tej masy, rozpoznaje się hipotrofię. Może być ona spowodowana różnymi przyczynami: na przykład niewydolnością łożyska, nadciśnieniem tętniczym czy paleniem tytoniu przez przyszłą mamę.

Twoje dziecko wygląda już teraz jak zdrowy, donoszony noworodek. Jesteś ciekawa, po kim odziedziczy kształt nosa czy ust? Poczekaj jeszcze chwilę, a już niedługo sama to sprawdzisz.

Dziecko powinno wykazywać się aktywnością ruchową – codziennie powinnaś poczuć minimum 10 ruchów. Być może nie będą one tak wyraźne, jak w poprzednich tygodniach, ale powinny być obecne. Zawsze, jeśli nie jesteś w stanie poczuć do wieczora min. 10 ruchów płodu, na wszelki wypadek zgłoś się do lekarza na kontrolny zapis ktg, czyli monitoring czynności serca dziecka – wykonuje się go w szpitalu. 

38. tydzień ciąży – porady dla przyszłej mamy

Wiele kobiet obawia się, że zdąży urodzić, będąc w trakcie drogi do szpitala. Na szczęście taki scenariusz, , szczególnie w przypadku pierwszego porodu, jest bardzo mało prawdopodobny, gdyż od pierwszych objawów porodu do pełnego rozpoczęcia się akcji porodowej mija trochę czasu.

Kiedy trzeba zgłosić się do szpitala?

1.     W przypadku wystąpienia regularnej czynności skurczowej, tj. odczuwania skurczy co minimum 10 min lub częściej. Każdy z takich skurczów powinien trwać co najmniej 30 sekund. Początkowo skurcze występują co 30 min, ale potem zwiększają swoją częstotliwość – stają się dłuższe i pojawiają się częściej. W końcowym momencie porodu występują co 2 min. Nie bój się wiec, jeśli poczujesz pierwsze silne skurcze. Nie warto jechać do szpitala, jeśli nie występują minimum co 10 minut. Poczekaj – weź wtedy prysznic lub poproś partnera o masaż pleców.

2.     Po odpłynięciu płynu owodniowego – może do tego doprowadzić czynność skurczowa, ale niekoniecznie. Niekiedy proces ten przebiega bardzo burzliwie, ale czasami jest to jedynie delikatne sączenie płynu, nawet bez czynności skurczowej.

W każdym z tych przypadków powinnaś zgłosić się do szpitala bez zwłoki. 

Ty na chwilę przed porodem

Oprócz obniżenia macicy, przygotowania miednicy i dróg rodnych do wyjścia dziecka, możesz odczuć nagłą potrzebę przygotowania Twojego mieszkania do przywitania dziecka. Będziesz skrupulatnie sprzątała dom, porządkowała zakupione akcesoria i ubranka w pokoju dla dziecka, zrewidujesz Twoją torbę do szpitala. Tę zmianę nastroju nazywa się „instynktem wicia gniazda”. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, przygotuj torbę do szpitala. Dzięki temu, gdy akcja porodowa się zacznie, o niczym nie zapomnisz, a całą uwagę skierujesz na noworodka.

Oceń ten artykuł: