Lekarz bada ciazowy brzuch kobiety w gabinecie lekarskim

40. tydzień ciąży

Zbliżasz się do terminu porodu i z niecierpliwością oczekujesz na rozpoczęcie się akcji porodowej. Już tak niewiele dzieli Cię od zobaczenia Twojego dziecka. Trzymamy kciuki!

Wybierz tydzień ciąży:

1 min
26.11.2021

40. tydzień ciąży – zmiany w Twoim organizmie

Bezpośrednio przed rozpoczęciem porodu Twój brzuch obniżył swoją pozycję. Łatwiej oddychasz, ale w dalszym ciągu brzuch pozostał duży i wciąż się powiększa – Twoje dziecko ciągle rośnie. Możesz odczuwać sporadycznie skurcze macicy. Nie spiesz się jednak do szpitala. Sprawdź, czy poród rzeczywiście się rozpoczął, czy skurcze są regularne.​

40. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Czy wiesz, że zaraz po porodzie będziesz mogła przytulić swoje dziecko do piersi? Ten widok z pewnością Cię wzruszy, ale u niektórych mam wywołuje zaskoczenie. Noworodek bezpośrednio po porodzie nie jest zupełnie czysty. Na jego skórze może znajdować się nieco mazi płodowej. Część kobiet w czasie porodu wymaga nacięcia krocza, stąd dziecko może być także nieco ubrudzone krwią. Zachęcamy do tulenia malucha do piersi po porodzie – w ten sposób styka się ono z Twoimi bakteriami. Zapewniasz mu także w ten sposób ciepło – w środku macicy panowała temperatura w okolicy 36-37 stopni, a na zewnątrz jest przecież dużo chłodniej.

W momencie porodu dziecko może ważyć 4 kg lub więcej. Pamiętaj, że na koniec ciąży maluchowi przybywa minimum 150, a nawet 200 g na tydzień. Długość ciała będzie wynosiła ok. 56 cm, ale w przypadku dużej masy może sięgać nawet 60 cm. 

40. tydzień ciąży – porady dla przyszłej mamy

Jeśli jeszcze nie urodziłaś, czeka Cię już ostatnia wizyta u Twojego ginekologa. Zakończenie 40. tygodnia ciąży z reguły kończy opiekę ambulatoryjną (czyli w poradni) i kobieta zostaje pokierowana do szpitala celem dalszej opieki w ciąży. Jeśli jest to ciąża o prawidłowym przebiegu, pozostało Ci jeszcze kilka dni do porodu. Zawsze w takiej sytuacji dziecko wymaga monitoringu. Z reguły należy zgłosić się do szpitala w terminie porodu, nawet jeśli nie widzisz u siebie jego żadnych oznak.

Po zgłoszeniu się do szpitala będziesz miała wykonany zapis kardiotokograficzny płodu (KTG). Badanie ma na celu sprawdzenie, czy serce dziecka bije we właściwy sposób. Jeśli zapis zostanie oceniony jako prawidłowy, zostaniesz poinformowana o tym, co nastąpi dalej. Najczęściej proponowane jest zgłoszenie się na kolejny zapis KTG za 1 lub 2 dni. Masz jeszcze ok. 8-10 dni na samoistne rozpoczęcie czynności skurczowej. Po tym czasie proponuje się pozostanie w szpitalu i wywołanie porodu.

Mamy nadzieję, że będziesz miło wspominała całą ciążę, a jej zakończenie będzie dla Ciebie radosnym przeżyciem. Powodzenia!

Przeczytaj również:

Oceń ten artykuł: