16. tydzień ciąży: Zmiany w Twoim organizmie
Możesz mieć wrażenie, że pęcherz moczowy już Cię tak bardzo nie uciska – macica go przerosła i sięga teraz wyżej niż leży pęcherz moczowy. W 16. tygodniu ciąży macica sięga już ok. 2-3 palce powyżej spojenia łonowego. Mimo wszystko może Ci się wydawać, że masz dużo większy brzuszek. Pamiętaj, że powyżej macicy przesuwają się jelita i one mogą dawać wrażenie „rozlanego”, powiększonego brzucha.
Być może w 16. tygodniu ciąży będziesz miała nagłe zawroty głowy, które będą się pojawiały przy gwałtownym wstawaniu, np. z łóżka. Postaraj pionizować ciało powoli, nie zrywaj się od razu na nogi. Przy chęci zmiany pozycji z leżącej na stojącą najpierw usiądź, posiedź chwilę, a dopiero potem wstań – dzięki temu unikniesz nieprzyjemnego uczucia kręcenia się w głowie.
Krew w Twoich naczyniach krąży znacznie szybciej niż przed ciążą i jest jej więcej. Możesz mieć wrażenie, że na Twojej skórze zaczynają pojawiać się obrzęki oraz żylaki – to częsta dolegliwość przyszłych mam. Postaraj się być aktywna fizycznie, oczywiście z umiarem. Sport i rozważny wysiłek fizyczny zapewni Ci lepsze krążenie i pozwoli nieco zmniejszyć nasilenie wyżej wymienionych zmian.
16. tydzień ciąży: Rozwój dziecka
W 16. tygodniu ciąży maluszek ma juz ok. 10 cm długości (od szczytu głowy do pośladków), ale jego nóżki to drugie tyle długości! Jeżeli wielkość dziecka chcesz porównać do owocu, najlepiej pasuje tu awokado. Jego waga to zaledwie ok. 100 gramów. Pomyśl sobie, że z podkulonymi nóżkami w całości zmieściłby się na Twojej jednej dłoni. Wygląda już jak przy narodzinach – jego ciało ma naturalne proporcje, a główka nie jest już nieporównywalnie duża w porównaniu do tułowia.
W 16. tygodniu ciąży oczy dziecka są w dalszym ciągu przykryte powiekami, które pozostaną zamknięte jeszcze przez kilka najbliższych tygodni, ale gałki oczne wykazują już ruchy – dokładnie takie, jakie ma śpiący człowiek. Dziecko potrafi już rozróżnić światło i mrok.
Maluch ma bardzo żywą mimikę twarzy, która oczywiście jest jeszcze nieświadoma, ale przecież piękny uśmiech dla rodziców trzeba ćwiczyć od samego początku!
Skóra malucha jest bardzo cienka – nie ma w niej żadnej podściółki tłuszczowej i dlatego wydaje się przezroczysta. Pojawiają się w niej jednak już pierwsze gruczoły potowe.
16. tydzień ciąży: Porady dla przyszłej mamy
16. tydzień ciąży to moment, kiedy możesz zacząć już odczuwać ruchy dziecka. Początkowo możesz mieć wrażenie, że są to tylko wzmożone ruchy perystaltyczne jelit (jakbyś cały czas odczuwała „przelewanie się w brzuchu”) lub wzdęcia. Niektóre mamy porównują te pierwsze ruchy do uczucia trzepotania skrzydeł motyla w brzuchu albo pukania czy łaskotania w środku. Nie spodziewaj się wyrazistych kopniaków – na nie zdecydowanie jest za wcześnie, a maluch jest jeszcze zbyt mały – poczekaj do ok. 30. tygodnia ciąży.
Jeśli masz łożysko położone na przedniej ścianie macicy, możesz nie odczuwać jeszcze ruchów płodu. Podobnie utrudnione zadanie mają kobiety z dużą ilością podściółki tłuszczowej na brzuchu – po prostu dzieląca Was warstwa jest grubsza, a tym samym odczucie ruchów trudniejsze. Tak samo, jeśli jest to Twoja pierwsza ciąża – nie za bardzo wiesz, czego się spodziewasz, stąd nie wiesz, że są to ruchy dziecka. Spokojnie, nawet w takiej sytuacji odczujesz ruchy od 20. tygodnia ciąży.
Około 16. tygodnia ciąży powinnaś odbyć swoją kolejną wizytę u ginekologa. Na to spotkanie powinnaś wykonać obowiązkowo badanie moczu oraz – w razie konieczności – inne badania, np. morfologię krwi.