26. tydzień ciąży – zmiany w Twoim organizmie
W 26 tygodniu ciąży, czyli pod koniec 6 miesiąca ciąży, organizm przyszłej mamy stopniowo zaczyna przygotowywać się do narodzin i przyszłej roli, jaką będzie pełnił po porodzie. Piersi rozpoczęły już produkcję pokarmu. W trzecim trymestrze ciąży możesz zauważyć żółte plamy na bieliźnie na wysokości sutków – jest to wynik wyciekania niewielkich ilości pokarmu. Taki wyciek może być samoistny lub występować pod wpływem ucisku brodawki. Warto używać wkładek laktacyjnych do biustonosza, które pochłaniają nadmiar wilgoci. Jeśli ten problem Cię nie dotyczy, nie przejmuj się, nie oznacza to żadnych przyszłych problemów z karmieniem piersią – Twoje piersi mogą bowiem rozpocząć produkcję mleka dopiero po narodzinach.
Pod koniec II trymestru ciąży, czyli w 26. tygodniu ciąży, Twój brzuszek już jest dość mocno zaokrąglony (może już ograniczać widok kolan w pozycji stojącej). Wówczas mogą pojawić się także pierwsze rozstępy w ciąży, dlatego warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Oprócz tego należy również zwrócić uwagę na swoją masę ciała – maksymalnie powinnaś przytyć ok. 8-10 kg od momentu zapłodnienia.
26. tydzień ciąży to również czas, w którym mogą pojawić się nowe, uciążliwe dolegliwości. Z racji na wzrost dziecka i powiększanie się macicy, może zacząć doskwierać Ci ból kręgosłupa, a także problemy z wypróżnianiem i częstomocz. Dodatkowo przesuwanie macicy ku górze może skutkować uciskiem na przeponę, czego konsekwencją może być pojawiająca się zadyszka.
W 26. tygodniu ciąży może pojawić się również zespół niespokojnych nóg, który objawia się mrowieniem i drętwieniem nóg. Symptomy te zazwyczaj nasilają się podczas odpoczynku i ustępują podczas ruchu.
26. tydzień ciąży – rozwój dziecka
Dziecko w Twoim łonie ma jeszcze dużą swobodę ruchów, ale już za chwilę będzie miało coraz mniej miejsca do poruszania się. Macica powiększy się do swojej maksymalnej wysokości i jej dalsze rozciąganie nie będzie już możliwe. Ten fakt wymusi u płodu konkretną pozycję ciała i ograniczy jego możliwości poruszania się.
W tym czasie dziecko waży ok. 900 g i mierzy ok. 23 cm. Twój brzuch może wydawać Ci się już ciężki. Ułożenie dziecka w 26. tygodniu ciąży może być bardzo różne – niekiedy przyjmuje już pozycję embrionalną skierowaną główką w dół.
Skóra dziecka w 26. tygodniu ciąży przestaje być zaczerwieniona, gdyż pod jej wierzchnią warstwą odłożyło się już nieco tkanki tłuszczowej. Ten proces będzie kontynuowany do końca ciąży i wpłynie na zwiększenie masy płodu. Czy wiesz, że dopiero teraz u dziecka powieki przestają być szczelnie zamknięte i zaczyna ono otwierać oczy?
26. tydzień ciąży – porady dla przyszłej mamy
Nadszedł najlepszy czas na rozpoczęcie zajęć w szkole rodzenia. W wybranych miejscach są to bezpłatne zajęcia, a w innych może być to koszt kilkuset złotych. Jest to cykl ok. 5-6 spotkań, które trwają ok. 3 godzin. Całość zajęć powinna zakończyć się nie później jak 3 tygodnie przed planowanym terminem porodu. Dostępne są także szkoły rodzenia online, które dostarczają sporą dawkę wiedzy eksperckiej na temat ciąży, porodu, połogu i pierwszych miesięcy życia dziecka.
Ramowy program zajęć porusza takie tematy jak: - przygotowanie i odbycie porodu, - psychologiczne aspekty ciąży, porodu, połogu, - pierwsze tygodnie po porodzie, czyli połóg, - laktacja, - pielęgnacja noworodka.
Na pierwsze spotkanie w szkole rodzenia warto mieć przygotowane zaświadczenie od lekarza prowadzącego ciążę o braku przeciwwskazań do uczestniczenia w tego typu zajęciach. W wybranych sytuacjach nie jest wskazane, by być uczestniczką takiego kursu – zapytaj swojego ginekologa o szczegóły.
Zaproś ojca dziecka, aby razem z Tobą wziął udział w zajęciach – uzyskana tam praktyczna wiedza z pewnością przyda mu się w pierwszych dniach pełnienia nowej roli. Jeżeli jednak z różnych powodów nie może on wziąć udziału w takich zajęciach możesz zabrać ze sobą przyjaciółkę, mamę czy pójść sama.
Na zajęcia ubierz się w wygodny strój i zabierz ze sobą dobry nastrój!
Na obecnym etapie ciąży będziesz spotykać się z ginekologiem co 3-4 tygodnie.