Przyszla mama przyglada sie rosnacemu brzuchowi

25. tydzień ciąży

Sprawdzamy, co słychać u Twojego dziecka w 25. tygodniu ciąży. Jego aktualna masa to ok. 800 gramów! Jak czujesz się z myślą, że jest już ono takie duże?

Wybierz tydzień ciąży:

2 min
26.11.2021

25. tydzień ciąży – zmiany w Twoim organizmie

Twój brzuch jest już wyraźnie zaokrąglony – dziecko rozpycha macicę do góry i na boki. Mimo to każdy brzuch może być nieco innego kształtu. Nie ma to żadnego znaczenia w przewidywaniu porodu. Może jedynie powodować, że kobieta porusza się w nieco inny sposób – ma przecież przesunięty środek ciężkości ciała, co wymusza określoną postawę. Na pewno sobie z tym poradzisz!

25. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Dziecko ma już względnie przygotowane płuca do oddychania, lecz ten ważny organ w dalszym ciągu się rozwija. Dopiero w tym tygodniu udrażniają się nozdrza dziecka, by mogło zaczerpnąć oddechu po porodzie. W razie przedwczesnych narodzin w 25. tygodniu ciąży dziecko może już funkcjonować poza organizmem mamy, chociaż jest jeszcze zaledwie wielkości kalafiora. Z pewnością wymagałoby inkubatora – to takie specjalne miejsce zapewniające optymalne warunki do dalszego rozwoju dla dzieci, których organizmy nie są jeszcze w pełni dojrzałe.

Jeśli nie czujesz ruchów dziecka przez cały dzień, nie martw się na zapas, a wszystkie wątpliwości wyjaśniaj z lekarzem. Pamiętaj, że kiedy jesteś w ruchu, Twoje dziecko kołysze się wtedy do snu. Zauważ, że jeśli siądziesz na chwilę odpocząć, dziecko zaczyna się aktywizować. Pamiętaj, że każdy płód ma charakterystyczną dla siebie aktywność. Możesz także zaobserwować, że dziecko potrafi się nagle poruszyć po usłyszeniu głośnego sygnału, np. głośnego szczeknięcia psa lub pędzącego na sygnale ambulansu. To wszystko jest wynikiem dobrego słuchu dziecka – spróbuj ten fakt wykorzystać, rozmawiając z nim lub śpiewając mu piosenki do snu. 

25. tydzień ciąży – porady dla przyszłej mamy

Nadszedł dobry moment na wykonanie testu obciążenia glukozą. Jest to test przesiewowy w kierunku cukrzycy ciężarnych. Wykonujemy go między 24. a 28. tygodniem ciąży. Test polega na 3-krotnym pomiarze stężenia glukozy we krwi. Pomiaru dokonujemy z krwi – najpierw na czczo, potem kobieta jest proszona o wypicie przygotowanego roztworu 75 g glukozy, a następnie ma pobieraną ponownie krew po godzinie i po 2 godzinach od wypicia roztworu. Zbyt duże stężenie glukozy oznacza cukrzycę ciążową.

Nie martw się, jeśli oznaczenia będą zbyt wysokie. Będziesz musiała zmodyfikować swoją dietę oraz wykonywać kontrolne oznaczenia glikemii rano przed śniadaniem i dodatkowo 3 razy po głównych posiłkach. Na podstawie kontrolnych pomiarów poziomu cukru wnioskujemy, czy wystarcza nam dieta, czy być może będzie konieczność włączenia insuliny. Pamiętaj, cukrzyca ciężarnych to nie wyrok, a dieta cukrzycowa może być smaczna – kontynuowanie jej po porodzie pozwoli Ci wrócić szybko do masy ciała sprzed ciąży.

Jeśli Twój lekarz nie zaleci inaczej – staraj się być aktywna. Pamiętaj, że w ciąży seks jest dozwolony.

Oceń ten artykuł: