Kobieta w ciazy nalewa sobie wode do szklanki

23. tydzień ciąży

Twoje dziecko rośnie w siłę, ale wciąż nie jest przygotowane do życia na zewnątrz. Dowiedz się, w jaki sposób już teraz możesz wspierać jego rozwój.

Wybierz tydzień ciąży:

2 min
26.11.2021

23. tydzień ciąży – zmiany w Twoim organizmie

Twoja skóra zatrzymuje wodę dzięki hormonom ciążowym – jest bardziej jędrna, możesz usłyszeć od najbliższych komplementy na temat Twojego atrakcyjnego wyglądu. Niestety, także wskutek działania hormonów ciążowych, Twoja cera jest bardziej podatna na wysypki i zaczerwienienia.

Hormony ciążowe sprzyjają także zaparciom, a te z kolei tworzeniu się hemoroidów. Do ich objawów należy świąd i pieczenie w okolicy odbytu. Oddawanie stolca bywa w takiej sytuacji utrudnione. Na szczęście te zmiany najczęściej cofają się w kilka tygodni po porodzie. Wykorzystaj czas do końca ciąży i dowiedz się, co robić, aby spowolnić nasilenie się hemoroidów:

  • pamiętaj o spożywaniu pokarmów z dużą ilością błonnika – działa on wspomagająco na pracę przewodu pokarmowego,
  • pij dużo płynów,
  • unikaj długiego siedzenia na sedesie,
  • bądź aktywna fizycznie, a jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań – spaceruj codziennie.

Te wszystkie czynności są dobroczynne dla Twojego przewodu pokarmowego. W razie braku efektu - sięgnij po czopki, które łagodzą podrażnienia okolic odbytu.

23. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Twoje dziecko waży ok. 500g. Możesz je porównać do dojrzałego grejpfruta. Czy wiesz, że na jego skórze pojawiły się już rzęsy, brwi i paznokcie? Nie zawierają one jeszcze barwnika, są więc całkowicie białe. 

Jeśli w 23. tygodniu ciąży już wiesz, że spodziewasz się dziewczynki, wiedz, że ma ona teraz w pełni wykształconą pochwę. U chłopców na tym etapie ciąży jądra zstępują z brzucha do moszny.

Dziecko będące w macicy cały czas połyka płyn owodniowy. Dzięki temu ćwiczy pracę przewodu pokarmowego. Jego jelita zaczynają wypełniać się smółką, którą odda zaraz po porodzie – będzie to jego pierwsza kupka.

Nerki już pracują, filtrując krew, a dziecko wydala mocz do płynu owodniowego, który potem połyka – proces ten wciąż się zapętla. Wszystko to jest jednak konieczne, aby narządy u dziecka były gotowe do podjęcia swoich funkcji po narodzinach.

Twoje łożysko także pracuje już na pełnych obrotach – dba o wymianę płynu owodniowego na świeży. Czy wiesz, że wymiana całego płynu owodniowego obecnego w macicy zajmuje jedynie 2 godziny? 

23. tydzień ciąży – porady dla przyszłej mamy

W dalszym ciągu kaloryczność spożywanych posiłków nie powinna być dużo większa niż przed ciążą. Szacunkowo powinnaś zwiększyć ich podaż o ok. 350kcal. Kieruj się zasadą: jedz dla dwojga, nie za dwoje. Zbyt duży przyrost masy ciała w ciąży może bowiem źle wpływać na programowanie żywieniowe Twojego dziecka. Pomocne może być spożywanie częstych, ale małych posiłków – optymalnie powinno to być ok. 5 posiłków dziennie. Zapobiegasz w ten sposób wahaniom poziomu cukru we krwi, pobudzasz za to metabolizm. Staraj się unikać słodyczy. Zamiast batonika sięgnij po jabłko – ma mniej kalorii i wspomaga pracę jelit, co pomaga zapobiegać zaparciom.

W następnym tygodniu ciąży czeka Cię kolejna wizyta u Twojego lekarza. Nie zapomnij wykonać na to spotkanie wymaganych badań: morfologii krwi oraz ogólnego badania moczu.

Oceń ten artykuł: