Partner caluje w glowe kobiete w ciazy

20. tydzień ciąży

Jesteś już na półmetku ciąży, a przed Tobą kolejne 20 tygodni. Teraz zmiany w Twoim ciele będą postępować dużo szybciej, gdyż dziecko w drugiej połowie ciąży rośnie znacznie intensywniej niż wcześniej.

Wybierz tydzień ciąży:

2 min
26.11.2021

Cały czas możesz wspierać rozwój malucha, m.in. poprzez prawidłowe żywienie. ​

20. tydzień ciąży: Zmiany w Twoim organizmie

W 20. tygodniu ciąży zwiększone stężenie hormonów ciążowych, głównie estrogenów, powoduje powstawanie kolejnych zmian naczyniowych. Naczynia przede wszystkich się rozszerzają, zaznacza się ich kruchość. Pojawiają się tzw. teleangiektazje – są to widoczne gołym okiem pajączki naczyniowe. Są one szczególnie widoczne u kobiet z jasną karnacją. Ich rozmieszczenie bywa różnorodne – na twarzy, szyi, ramionach, górnej części klatki piersiowej, a także na nogach. W większości przypadków zmiany takie cofają się samoistnie do 3 miesięcy od porodu, dlatego nie powinnaś się nimi przejmować.

Do towarzyszących Ci dolegliwości w 20. tygodniu ciąży mogą dołączyć bolesne skurcze łydek. Dokładna przyczyna tego zjawiska nie jest do końca znana. Przypuszcza się, że może być to po prostu objaw niedoboru magnezu lub potasu, stąd zalecana jest suplementację tych pierwiastków.

Do całości objawów ciążowych dołączają obrzęk kostek i twarzy – naczynia stają się bardziej przepuszczalne. Spokojnie, na pewno dasz radę!

20. tydzień ciąży: Rozwój dziecka

W 20. tygodniu ciąży dziecko osiągnęło już długość ok. 19-20 cm (bez nóżek) i stale rośnie – ma rozmiar porównywalny do banana. Na koniec ciąży będzie miało ok. 54 cm – do tego stanu wciąż mu daleko, ale jest przecież zaledwie w połowie drogi. Jego szacowana na tym etapie masa ciała to ok. 260-300 gramów.

Maluch stał się bardzo wrażliwy. Nie serwuj mu nagłych zmian temperatury – on doskonale wie, kiedy bierzesz zimny prysznic lub ciepłą kąpiel. Jest bardzo czuły na działanie temperatur, które potrafi już samodzielnie rozróżnić.

Powieki ma wciąż zamknięte i nie jest w stanie ich otworzyć, ale jeśli poświecisz mocnym światłem w stronę brzucha, może zareagować gwałtowną zmianą pozycji ciała – odwraca się od źródła światła, aby nie raziło go w oczy.

Czy wiesz, że dziecko połyka płyn owodniowy, w którym pływa? Potrafi też oddawać mocz do płynu owodniowego. Na szczęście przebywa w sterylnym środowisku, więc taka wymiana płynów w żaden sposób mu nie szkodzi.

20. tydzień ciąży: Porady dla przyszłej mamy

W 20. tygodniu ciąży powinnaś odbyć kolejną wizytę ciążową u swojego ginekologa. Na wizytę należy zgłosić się przede wszystkim z wynikami badania moczu i morfologii. Dodatkowe badania są zalecane w zależności od wskazań lekarskich.

Jest to także idealny moment na obycie obowiązkowego USG ciąży, tzw. USG połówkowego.

USG wykonywane na tym etapie ciąży ma za zadanie sprawdzić, czy dziecko nie wykazuje żadnych cech mogących świadczyć o wadach wrodzonych. W czasie takiego badania szczegółowo ocenia się wszystkie organy u płodu. Badamy prawidłową budowę mózgu i kręgosłupa, co służy do wykluczenia wodogłowia oraz wad ośrodkowego układu nerwowego (w tym rozszczepu kręgosłupa). Sprawdzamy, czy ma prawidłowo wykształcone oczy, uszy, podniebienie. Czy ma rączki i nóżki, żołądek i czy są widoczne nerki i pęcherz moczowy. W czasie tego badania oglądamy serduszko w poszukiwaniu wad serca, słuchamy jego bicia – to niesamowity dźwięk na obojga rodziców. Radzimy przyszłej mamie zabrać ojca dziecka na takie badanie.

Może się okazać, że po badaniu usg u Twojego dziecka będzie podejrzenie wady – takie mamy są kierowane do specjalistycznych ośrodków na dalszą diagnostykę. Zdarza się, że podejrzenie wady nie jest ostatecznie potwierdzane. Pamiętaj jednak, aby koniecznie udać się na dodatkowe badanie usg. Z wynikiem badania zgłaszasz się do swojego lekarza prowadzącego ciążę - Twój lekarz objaśni Ci całe badanie i rozwieje nurtujące Cię wątpliwości.

Nie przejmuj się, jeśli wymiary ciała maluszka nie będą idealnie odzwierciedlać jego wieku ciążowego – mierzone wartości są zawsze orientacyjne i muszą się po prostu mieścić w granicach normy. 

Oceń ten artykuł: