28. tydzień ciąży – zmiany w Twoim organizmie
Mama bardzo wyraźnie odczuwa ruchy dziecka. Dlatego najlepszym momentem na obserwację ruchów płodu są godziny wieczorne. Masa ciała przyszłej mamy zwiększyła się o około 8 kilogramów (chociaż jest to kwesti dość indywidualna). Dziecko na tyle powiększyło Twoją macicę, że sięga ona już 5 cm powyżej pępka. Pamiętaj, że to nie koniec jej wzrostu, Twój brzuch jeszcze zwiększy swój rozmiar. Z tego powodu możesz częściej odczuwać skurcze macicy. Najczęściej przyszłe mamy odczuwają tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Są to łagodne skurcze, które „ćwiczą macicę”, przygotowując ją do porodu. Takich skurczów nie powinnaś odczuwać więcej niż 10 na dobę. Doraźnie na tę dolegliwość możesz użyć leków rozkurczowych dostępnych bez recepty - zapytaj farmaceutę o produkt dla kobiet w ciąży. Czasami odróżnienie ich od początku porodu wcale nie jest łatwe. W razie większej ilości skurczów - może być to objaw zagrażającego porodu przedwczesnego. Na tym etapie ciąży nie powinnaś krwawić ani plamić z dróg rodnych. Jeśli pojawią się objawy, które Cię niepokoją – porozmawiaj o nich ze swoim lekarzem.
W pilnych sytuacjach, kiedy zaobserwujesz krwawienie lub plamienie z dróg rodnych, warto udać się do szpitala na izbę przyjęć, ponieważ szpital dysponuje lekami, które na tym etapie ciąży mogą zahamować czynność skurczową macicy i zapobiec tym samym przedwczesnemu porodowi.
28. tydzień ciąży – rozwój dziecka
Gdyby teraz Twój maluch przyszedł na świat, musiałabyś kupić mu ubranka na ok. 40 cm długości. W dalszym ciągu byłby to wcześniak, ale miałby bardzo duże szanse na uniknięcie powikłań związanych z wcześniactwem.
Twoje dziecko jest mniej więcej wielkości bakłażana i waży ok. 1 -1,3 kg, a jego masa bardzo szybko zwiększy się w krótkim czasie z powodu kumulacji tkanki tłuszczowej pod skórą. Zanika także powoli meszek płodowy, który do tej pory otulał skórę dziecka. Skóra powoli się wygładza – znikają bruzdy i pomarszczenia, dzięki czemu zanika efekt nadmiaru skóry na płodzie.
Na tym etapie dziecko ma już dobrze wykształcone zmysły. Potrafi odróżnić Twój głos, reaguje na światło i mrok, może otworzyć i zamknąć oczy, ale to jeszcze przecież nie wszystko. Pamiętaj, że w dalszym ciągu jego zmysły wciąż się specjalizują – mózg rozwija się w szalonym tempie.
28. tydzień ciąży – porady dla przyszłej mamy
Nastąpił moment, w którym zaczynasz się zastanawiać, jakie to będzie uczucie trzymać na rękach Twoje dziecko. Zaczynasz wyczekiwać porodu. Do tego ważnego momentu co prawda pozostało jeszcze kilka tygodni, ale warto już teraz zacząć się zastanawiać, w którym szpitalu zamierzasz odbyć poród. Decyzja ta może być trudna, szczególnie, jeśli w Twoim mieście znajduje się kilka szpitali z oddziałem położniczym. Poszukaj informacji wśród bliskich, u swojego lekarza prowadzącego ciążę, a także sprawdź opinie w sieci internetowej. Niezbędnym źródłem wiedzy w tym temacie z pewnością będzie także szkoła rodzenia. Jeśli masz taką możliwość, dobrze zaprosić do udziału w tym ważnym momencie wybraną położną lub doulę, z którą warto spotkać się kilka tygodni przed porodem.
Nie zapomnij zgłosić się do swojego ginekologa na kontrolną wizytę z wynikami badań: morfologią krwi, badaniem moczu, testem obciążenia glukozą. Ważnym badaniem krwi w 28. tygodniu ciąży jest ocena przeciwciał anty-RH. Badanie pozwala wykluczyć konflikt serologiczny. Jest to sytuacja, w której dziecko ma czynnik RH dodatni, a matka ujemny.
W niedługim czasie czeka Cię także trzecie kontrolne badanie usg płodu. Już dziś zaplanuj sobie to badanie, gdyż powinno ono odbyć się za ok. 2-3 tygodnie.