17. tydzień ciąży: Zmiany w Twoim organizmie
W 17. tygodniu ciąży możesz już mieć wystający brzuszek, który z pewnością stanie się atrakcją w Twoim otoczeniu. Pamiętaj, że mimo wciąż niewielkich rozmiarów malucha, wewnątrz macicy jest jeszcze łożysko i płyn owodniowy, które łącznie ważą dodatkowy kilogram. Jeśli przybrałaś na masie ciała więcej jak 1-1,5 kg, nie przejmuj się – pamiętaj, że ta masa to wynik nie tylko rozwijającego się nowego życia, ale także efekt powiększonej macicy i zmian całego organizmu, który przystosowuje się do okresu ciąży.
W 17. tygodniu ciąży możesz mieć dodatkowe dolegliwości ciążowe – może pojawić się zgaga, czyli niemiłe uczucie palenia w przełyku. Dolegliwość ta jest rzeczą fizjologiczną na tym etapie ciąży – wynika z działania hormonów ciążowych. Ta przypadłość może Ci towarzyszyć do końca ciąży.
W aptece bez recepty możesz kupić kilka różnych preparatów, które wpłyną na zmniejszenie niemiłych dolegliwości. Zapytaj o rekomendację swojego lekarza prowadzącego ciążę, na pewno doradzi Ci lek, który będziesz mogła bezpiecznie stosować.
17. tydzień ciąży: Rozwój dziecka
W 17. tygodniu ciąży łożysko jest już pełni rozwinięte, stąd dziecko zaczyna gwałtownie przybierać na masie ciała oraz na długości. Pod koniec tego tygodnia będzie mierzyło już ok. 12 cm długości przy wadze ok. 140 gramów. Jego wielkość można porównać np. wielkości dłoni przyszłej mamy.
W 17. tygodniu ciąży na twarzy maluszka przybywa detali – na liniach powiek wyrastają rzęsy, a wyżej nad nimi pojawiają się brwi. Powieki wciąż są zamknięte.
Na skórze pojawiają się kolejne specyficzne zmiany – na dłoniach tworzą się bruzdy, a na palcach unikalne linie papilarne.
Na całym ciele dziecka zaczyna formować się tkanka tłuszczowa – proces ten będzie postępował aż do jego narodzin.
Maluszek ćwiczy swoje mięśnie, aby mieć pełen zakres ruchów po urodzeniu. Ćwiczy wyginanie pleców, a także kopniaki – niedługo możesz mieć wrażenie, że ruchy nogami wyćwiczył już zbyt dobrze.
17. tydzień ciąży: Porady dla przyszłej mamy
Warto, abyś podjęła próbę komunikacji z maluchem – mów do niego i opowiadaj mu o świecie, na którym za jakiś czas się pojawi. Dziecko ma już zdolność słuchania. Początkowo bodźce akustyczne odczuwa jako wibracje. Możecie razem posłuchać muzyki – według niektórych badaczy dzieci po narodzinach rozpoznają utwory usłyszane w czasie pobytu w macicy. Niektórzy sądzą, że słuchanie muzyki poważnej stymuluje rozwój emocjonalny i intelektualny u dziecka – szczególnie polecana jest muzyka Mozarta i Vivaldiego. Pamiętaj, że do dziecka docierają także niemiłe dźwięki – słyszy ono wszystkie kłótnie i sprzeczki, dlatego zadbaj, aby wszystkie stresujące Cię sytuacje ograniczyć do minimum.
Nie tylko muzyka wpływa na rozwój intelektualny u dziecka. Możesz z nim porozmawiać, a może znasz jakąś kołysankę? Zachęcamy do budowania więzi z maluszkiem – zaśpiewaj mu coś lub poczytaj.